TS BASKETBOL OYUN KURALLARI

I. Dünya Savaşından sonra yaralanan askerlerin rehabilitasyonları amacıyla başlatılan tekerlekli sandalye basketbolu, günümüze  dek yaşanılan gelişmelerle profesyonel anlamda yapılan bir spor dalı oldu.

Ülkemizi avrupa da ve dünya da defalarca temsil eden takımlarımız bir çok başarılara sahip oldular. Bu başarılardan bazıları Takımlar düzeyin de şampiyonlar ligi şampiyonlukları, avrupa kupası şampiyonluğu, dünya şampiyon kulüpler kupası, Milli takımlar düzeyinde ise 2017 Avrupa şampiyonluğu kupası oldu. Bu başarıların elde edilebilmesi için öncelikli olarak federasyon yetkilileri antrenör ve takım yöneticileri, sporcular ve hakem arkadaşların özverili çalışmaları bu başarıların gelmesin de büyük katkı sağladılar.

Tekerlekli sandalye basketbolu ile daha önce hiç tanışmamış insanlar bu spor branşı hakkında kulaktan dolma bir çok

 

 

bilgiye sahip oluyorlar. Fakat bu bilgi kirliliği içerisin de bir çok bilgiyi ya da değişen kuralları yanlış öğrendikleri için gelişim sağlamakta güçlük çekmekteler. Bu yüzden gelin Tekerlekli Sandalye Basketbol kurallarına göz atalım.

 

TEKERLEKLİ SANDALYE BASKETBOL OYUN KURALLARI

Tanım:

Tekerlekli Sandalye basketbolunda takımlar 5’er kişiden oluşur ve 2 takım karşılıklı birbiri sepetine daha fazla sayı yapma amacını güderler.Bu  Oyunu; hakemler, masa görevlileri, teknik komiser ve lig temsilcisi kontrol eder.

 

Oyun sahası : Oyun sahasın da hiç bir  engel bulunmamalıdır. Zemin Düz, sert yüzeyli ve sınır çizgileri ölçüleri içten içe yirmi sekiz (28) m uzunluk, on beş (15) m genişlikte olmalıdır.

 

Geri Saha ve Ön Saha : Bir takımın kendi potasının altındaki dip çizgiden orta çizginin dahil olduğu kısıma kadar olan bölge Geri Sahası, rakip takımın potasının altındaki çizgi ile orta sahaya kadar olan bölge (orta çizgi dahil değildir)  ise Ön Sahasıdır.

Çizgiler : Tüm çizgilerin  tercihen beyaz renkte olması, ve  beş (5) cm genişliğinde net bir şekilde görülmesi gerekmektedir. Oyun sahası dip çizgileri (kısa kenarlar),ve  Kenar çizgileri (uzun kenarlar) ile sınırlandırılmış, çizgilerin dahil olmadığı aldır.

Donanım: Pota aksamları; Her bir takım için Arkalık, Çember ve fileden oluşan baskıya dayanıklı sepetler, Yastıklar dahil arkalık destekleri,
* Basketbol topları
* Oyun saati
* Skorboard
* Yirmi dört (24) saniye Şut saati
* Mola süresinin tutulması için kronometre ya da uygun (görülebilir) bir cihaz (oyun saati değil)
* İki (2) ayrı, diğerlerinden tamamen farklı ve yüksek sesli korna
* Sayı cetveli
* Oyuncu faul göstergeleri
* Takım faul göstergeleri
* Topa sahip olma sırasını gösteren ok
* Oyun zemini
* Oyun Sahası
* Yeterli düzeyde aydınlatma

 

Tekerlekli Sandalye: Tekerlekli Sandalye, oyuncuya ait bir parçadır, bundan dolayı özen gösterilmektedir. Belirtilen kuralların dışında ölçülere sahip tekerlekli sandalyenin müsabaka da yer almasına izin verilmez. Maç Esnasında ölçülerin değiştirilmesi o sandalyenin oyundan men edilmesine  yol açar.

 Tekerlekli Sandalye Ölçüleri:

Ön Bar: Sandalye ön yatay barının yerden yüksekliği 11 cm dir.

Arka Küçük Tekerlek: Tekerlekli Sandalyenin arkalığın zemine temas eden ya da en fazla 2 cm yüksekliğinde olan, bir (1)  veya en fazla iki (2) tane olabilen arka destek tekerleği de denilen bu küçük tekerlekler, sürüş pozisyonundayken arka büyük tekerleğin iç kısmında kalmaları gerekir.

Not: Küçük destek tekeri (anti-tip castor ) bir tekerlek sayılmaz.

Oturma Yeri: Ölçüm sırasın da büyük tekerlekler şişik durumda ve ileri sürüş pozisyonun da olmalıdır. Maksimum yerden yüksekliği; minderli oyuncu için minderin en yüksek yeri, mindersiz oyuncu için oturma yerinin en yüksek yeri ölçülür.  Bu yükseklik Aşağıdaki ölçüleri geçmemelidir.

1,0 – 3,0 Puanlı Oyuncular 63 cm

3,5 – 4,5 Puanlı Oyuncular 58 cm

Tekerlek Ölçüsü: Tekerleklerin etrafın da sürüş çemberi olmak zorundadır. Tekerleklerin çapı 69 cm olabilir. Genel de Türkiye de çok daha küçük çaplı tekerlekler kullanılmaktadır.  Tekerlekli Sandalye de direksiyon , vites veya fren gibi aksesuar takımına izin verilmez.

NOT 1: Oyun sırasında tekerlekli sandalyenin aksamın da arıza olması ya da sakatlık oluşturabilecek bir aksaklık olması durum da Hakem oyunun uygun bir anında oyunu durdurur ve sandalyenin tamir edilmesi için gerekli izini verir. Tamiratın uzun sürmesi söz konusu ise oyunun akışını etkilememek için 50 saniyelik zaman tanınır, tamiratın tamamlanmaması durumun da  oyuncu değişikliği yapılır.

Takımlar: Yaş sınırlaması olan durumlar dahilinde yer alan ve takım listesin de ismi olan her sporcu 5 faul ya da diskalifiye olmadığı sürece oynama hakkına sahiptir. Oyun alanın da bulunan sporcu Oyuncu,  saha da yer almayan ama oynama hakkı olan sporcu ise Yedek Oyuncudur.  5 (Beş ) Faul olan oyuncu Oyun Dışında Kalır. Hakemin oyuncu değişikliği işaretini vermesiyle Yedek olan oyuncunun konumu Oyuncu, Oyuncu olanın ise konumu Yedek Oyuncu olarak değişir. Oyuncu değişikliği mola da veya oyun arasın  da yapılacak ise sayı hakemine talebin bildirilmesi gerekmektedir.

Oyun süresi, beraberlik ve uzatma periyotları

Oyun Süresi: Her Oyun 10 dakika ve 4 periyot olarak oynanır. Maçın başlamasından 20 dakika önce takım oyuncu listesi, puan kartı ve lisansları antrenör tarafından masa görevlilerine verilir. Bu 20 dakikalık süre oyun arası olarak değerlendirilir.1. ve 2. periyot Birinci Devre 3. ve 4. periyot İkinci Devre, ve her uzatma periyotlarının başlamasından önce 2 dakikalık ara verilir. 2 devre arasında 15 dakikalık ara verilir. Maçın sonunda eşitliğin olması durumun da 5 er dakikalık uzatma periyot/periyotları oynanır.

Maçın Başlaması: Birinci periyodun başında  hakem atışın yapılması ile maç başlar. Diğer tüm periyotların başında oyuncu topu eline alması ile başlar. Ve bu durumda oyun arası sona erer. Oynamaya hazır 5 (Beş) oyuncunun olmaması durumun da maça başlanmaz. Takımlar ısındıkları potaya hücum ederler. 2. Devre Sepetler değiştirilir. 4. Periyot sonunda eşitlik bozulmaması durumun da takımlar uzatma periyodun da aynı sepete hücum ederler. Bir Periyot ve ya oyun süresi sesli işaretin verilmesi ile son bulur.

Topun Konumu : Top canlı ya da ölü olabilir.

*Hava atışı esnasın da topun hakemin el(ler) inden çıktığın da,
* Serbest atış için serbest atış atacak oyuncunun topu eline aldığında,
* Topu dışarıdan oyuna sokacak oyuncunun topu eline aldığında TOP CANLANIR.

* Başarılmış atış ve ya serbest atıştan sonra,
* Hakemlerden birinin top canlı iken düdük çalması ile,
* Serbest atış esnasın da top çemberden geçmez ve atıştan sonra:
▬ Başka serbest atış(lar) varsa.
▬ Başka bir ceza (serbest atış(lar) ve/veya topu oyuna sokma hakkı uygulanacaksa.
* Bir Periyodun Bittiğini belirten sesli işaretin gelmesiyle,
* Topun bir takımın kontrolün olması esnasın da yirmi dört (24) saniye şut saatinin sesli işaret vermesiyle,
* Sahadan yapılan atışta top havada iken, herhangi bir takımın oyuncusu aşağıdaki durumlardan sonra topa dokunursa:
▬ Hakemler den biri düdük çaldığında.

▬ Bir periyodun sona erdiğini belirten oyun saatinin sesli işareti geldiğinde.
▬ Yirmi dört (24) saniye aygıtı sesli işaret verdiğinde TOP ÖLÜR.

Sayının geçerli sayıldığı durumlar;

*

 

One thought on “TS BASKETBOL OYUN KURALLARI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki yazıyı okuyun:
ENGELSİZ KAHRAMAN BEETHOVEN

Dünya üzerinde belirli bir önemi olan olay ve kişilere arama motorunun ana sayfasında yer veren Google, bu kez ünlü besteci,...

Kapat