Tuna Tunaboylu’dan Bir Ay Görme Engelli Gibi Yaşama İzlenimleri

Hollanda da öğrencilik hayatı devam ederken bindiği metroda görme engelli bir kadının görme engelli bir şekilde yaşamasından etkilenen Tuna Tunaboylu (Performans sanatçısı), bu kadının yaşadıklarını daha iyi anlayabilmek için önemli bir karar alır ve bir ay boyunca bir ama gibi yaşamaya karar verir.

Bu süre zarfında gözlerini bir an bile açmayan ve karanlığa gömülü bir şekilde yaşamaya devam eden sanatçı Tuna Tunaboylu, bu süreçte yakınındaki insanlardan oldukça destek gördüğünü ve yardımlarını aldığını dile getiriyor.

Deneyimlerini T24 internet gazetesinden Aksel Demir Dikici ile paylaşan Sanatçı amacının öncelikle bu tür engel ile yaşamlarına devam eden insanların neler hissettiklerini ve ne sıkıntılar çektiklerini birebir gözlemlemek için böyle bir girişimde bulunduğunu dile getiriyor.

Ayrıca bu deneyimi yaşamadan önce ev arkadaşları ve ailesinden onay aldığını dile getiren Tunaboylu, bir zaman sonra arkadaşlarına “bu durum hakkında neler düşündüklerini” sorar. “Yaptığı işin saçma bir girişim olduğunu, görme engellilerin neler hissettiklerini anlayamayacağı” cevabını alınca “en az üç gün bu şekilde yaşamalarını ve deneyimlerini ondan sonra konuşmaları gerektiği” cevabını vermiştir.

Deneyimi yaşamaya başladığı ilk gün bu olayın ne kadar ciddi bir iş olduğunu tam kavrayamadığını ve ilerleyen günlerde fiziksel ve beyinsel olarak oldukça yorulduğunu dile getiren Tuna Tunaboylu, yaşadığı deneyimi videoda dile getiriyor.

T24 Haberden Aksel Demir Dikici’ye verdiği röportaj. Umarız bu videoyu herkes izler ve kendine bir pay çıkarır.
 


 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki yazıyı okuyun:
TS BASKETBOL OYUN KURALLARI

I. Dünya Savaşından sonra yaralanan askerlerin rehabilitasyonları amacıyla başlatılan tekerlekli sandalye basketbolu, günümüze  dek yaşanılan gelişmelerle profesyonel anlamda yapılan bir...

Kapat