İşitme Engellilerin Okuduklarını Anlayıp Ufuklarını Geliştirmeye Yardımcı Oldular

İşitme engellilerin okuduklarını anlayıp ufuklarını genişletmelerine yardımcı oldular

Görevlerine Osmangazi Üniversitesinde öğrenim görevlisi olarak devam etmekte olan Ahmet Faruk Aslan ile yine aynı üniversitede öğretim görevlisi olarak görev alan Özer Çelik isimli iki girişimci güçlerini ve bilgilerini birleştirerek işitme engelli vatandaşlar için harika bir yazılım geliştirmişler.
“Engelsiz çeviri” adıyla piyasaya duyurdukları yazılım için Tübitak’tan 150 Tl’lik destek alan ikili, Türkiye’de bulunun 3,5 milyonu aşkın işitme ve duyma engelli vatandaş için bir umut oldu. Geliştirilmesi 2 yıl kadar süren uygulama, üniversite dahilinde bulunan Nevisoft Bilişim Teknolojileri bünyesinde geliştirilip, web sitelerine entegre edilebilir bir hale getirilmiştir. Bu uygulama Sağlık kurumları, gsm şirketleri, ulaşım şirketleri, bankalar eğitim kurumları gibi bir çok kurum tarafından tercih edilmeye başlamıştır.
İşitme engellilerin okuduklarını anlamalarına yardımcı olan bu uygulamanın (Engelsiz Çeviri) kurucusu Özer Çelik, “İşitme engellilerin sosyal hayatta başkalarının desteği olmadan yer alması için geliştirdiğimiz Engelsiz Çeviri projesine 2016’da başladık. Bu projeyle amacımız işaret dili bilmeyenlerle işitme engellilerin iletişimini sağlamak” iafdelerini kullandı. Engelsiz Çeviri isimli uygulamanın kurucusu olan özer Çelik aynı zamanda dünyada 100 milyonu, ülkemizde ise 3,5 milyonu aşkın duyma engelli vatandaşın olduğuna dikkat çekti.
Nevisoft Bilişim Teknolojileri olarak KOSGEB Endüstriyel uygulama desteğinin yanı sıra AB Ufuk 2020 Faz 1 desteğini almaya hak kazanmıştır. Son olarakta 3 milyon Tl değerinde olan “Şirket Ortağım” adlı melek yatırımcı ağından da yatırım almak için bir anlaşma sağlamışlardır.
Duyma engelli vatandaşların iletişim sorununa çare olacak benzer bir uygulama ya da proje olmadığına dikkat çeken Özer Çelik “Uygulamayı başka dillere de çevirip ileride Avrupa, Amerika, İspanya ve Almanya2ya açılmak niyetindeyiz” ifadelerini kullandı.
Yazılımı burada sonlandırmayıp ileriki hedeflerini de açıklayan yetkililer, çalışmalarının interaktif iletişim yönünde yani, kamera karşısında işitme engelli vatandaşların yaptıkları hareketleri algılayarak ekrana aktarmak sureti ile interaktif iletişimi sağlamak olduğunu ifade ettiler.
Özer Çelik bu durumu, “Proje bittiğinde bir işitme engelli bankaya gittiğinde bir kiosk onu karşılayacak. İşitme engelli hareketlerini yapacak, bu kioska yerleştirilen programımız bu hareketleri sese dönüştürecek. Bankanın sözleri de işaret diline çevrilecek. Projemizde şuan % 90 başarı oranına ulaştık. 2020’nin 6’ncı ayına yetiştirmeyi planlıyoruz” cümlesi ile ifade etti.
Uygulamanın nasıl çalıştığını merak eden okuyucular için bu uygulama, bir web sayfasının içine girdiğinizde karşınıza çıkan işaret dili simgesine (ikonuna) tıklayarak aktif hale geliyor. Bunun üzerine sayfanın sağ alt bölgesinde işaret dili çevirmeni beliriyor. Sonrasında web sayfasının içindeki cümleler tıklanabilir bir hal alıyor ve işitme engelli vatandaşların bu cümleleri tıklaması ile çevirmen tıklanan cümlenin çevirisini işaret dili ile yapıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki yazıyı okuyun:
Tuna Tunaboylu’dan Bir Ay Görme Engelli Gibi Yaşama İzlenimleri

Hollanda da öğrencilik hayatı devam ederken bindiği metroda görme engelli bir kadının görme engelli bir şekilde yaşamasından etkilenen Tuna Tunaboylu...

Kapat