Engelsiz Filmler Festivali 3. Kez Kapılarını Araladı

“Engelsiz Filmler Festivali” üçüncü defa Eskişehir’in ev sahipliğinde 11-13 Ekim tarihlerinde sinemaseverlerle buluşuyor.

EFF2019 TANITIM FİLMİ_İŞARET DİLİ from Engelsiz Filmler Festivali on Vimeo.

Puruli kültür sanat ve Eskişehir Büyükkşehir Belediyesinin birlikte çalışması ile 3. defa Engelsiz Filmler Festivali sinemaseverler ile buluşuyor. Bu festivalde gösterilen tüm filmler, duyamayanlar için altyazı ve işaret dili eklemeleri ile yayınlanırken, göremeyenler için sesli betimleme eklemesiyle gösterime sokuluyor.

Bu festival kapsamında yayınlanın tüm gösterimler yanısıra sanal gerçeklik deneyimi de ücretsiz olarak seyircilerine kapılarını açıyor.

Engelsiz filmler festivalinin bu seneki başlıkları, “Engelsiz Yarışma”, “Dünyadan”, “Çocuklar İçin”, “Uzun Lafın Kısası”, “Otizm Dostu” kısımlarının yanında “Ayrıksı Otu”, “Rehber Köpekler”, “Bizsiz Asla” ve “Kim Demiş?” bölümlerinden oluşuyor.

Son zamanlarda uluslararası ve ulusal birçok festivalde oldukça ses getirmiş olan yapımların yer aldığı engelsiz yarışmada beş adet ulusal uzun metrajlı film, Mahmut Fazıl Coşkun‘un “Anons”, Banu Sıvacı’nın “Güvercin”, Ali Vatansever‘in “Saf”, Guillaume Giovanetti ve Çağla Zencirci’nin “Sibel” ve Emre Yeksan’ın “Yuva” filmleri de yer alıyor.

Bunun yanında festivalde Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonunun ortak çalışması ile hazırlanan sanal gerçeklik programı, ziyaretçilere farklı dünyaların kapılarını aralayarak hayatlarını engelli birer birey olarak yaşamak zorunda kalan insanların yaşantılarına ve yaşadıkları zorluklara yakın temas etme imkanı sunacak.

Festival kapsamında Yunus Emre Kültür Merkezi Fuaye Alanı’nda iki farklı proje, sanal gerçeklik gözlükleri ile deneyimlenebilecek. Bütün bunların yanında festivalin en can alıcı kısmı ise 9-12 yaş grubu işitme engelli sinemasevlerin animasyon dünyası ile buluşturulmasında yatıryor. Bu kapsamda çocuklar canlandırma atölyelerinde kendi oluşturdukları karakter ve öyküler  ile film denemeleri yapabilecekler.

Tüm sinemaseverleri 11-13 Ekim tarihlerinde Eskişehirdeki Engelsiz Film Festivalinde görmek isteriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki yazıyı okuyun:
İşitme ve Görme Engelliler Hakkında Yönetmelik

SAĞIRLARIN, İŞİTME VE GÖRME ENGELLİLERİN YAYIN HİZMETLERİNE ERİŞİMİNİN İYİLEŞTİRİLMESİNE İLİŞKİN USUL VE ESASLAR HAKKINDA YÖNETMELİK   11.10.2019 tarihinde yayınlanan resmi...

Kapat