Onlar Engel Tanımıyorlar

Güzel ülkemizin güzel şehirlerinden biri olan Antalya’da yaşamlarını sürdüren bedensel engelli Binali Uğur ile İzzet Türk, hayatlarına soktukları tenis sporu ile engel tanımaz ikili oldular.

AA’nın haberine göre çalıştığı inşaatta yerçekimine yenik düşerek 5 metre mesafeden yere düşüp, hayatının geri kalanını engelli bir birey olarak yaşamaya devam eden 32 yaşındaki Binali Uğur ile, doğuştan bir ortopedik engeli olan ve hayatına bu engelle birlikte devam etmek zorunda kalan 34 yaşındaki İzzet Türk’ün hayatı tanıştıkları tenis sporu ile değişti.

Antalya’da bulunan aktif engelliler spor kulübüne üye olduktan sonra, Tekerlekli sandalye tenisi milli takımının antrenörü Ahmet Otman’ın birbirleri ile tanıştırması ile tenis sporunu hayatlarına dahil ediyorlar.

Doğuştan gelen engeli sebebi ile ayak ve el parmaklarında bazı olduğunu, yıllarca bu sıkıntılar yüzünden ameliyatlar olduğunu dile getirdi.

Hayatına profesyonel bir spor hayatını dahil etmek istediğini söyleyen İzzet Türk, Aktif engelliler derneği ile tanıştığını dile getirdi ve sözlerine “Milli takım tenis hocamız sayesinde tenisle tanıştım. Geçen ay İzmir’de yapılan turnuvada engelli kategorisinde üçüncü oldum. Hedefimiz 2024 Paralimpik Oyunları’nda Türk bayrağını göndere çekebilmek. İnşallah o seviyelere geliriz. Sporla ilgilenmeye başlamamla hayatıma yeni bir pencere açıldı. Spor, öz güvenimi sağladı. Daha azimli ve hırslı oldum. Daha çalışkan biri olduğumu hissettim.” diyerek son verdi.
Diğer bir tenisçi olan Binali Uğur ise sözlerine “Herkes hayatta aktif olmaya çalışsın” diye başladı.

Yaşadığı kazadan sonra engelini bir süre kabul edemediğini söyleyen Uğur, bu süreci atlatırken oldukça zorlandığını dile getirdi. Uzun bir tedavi süreci yaşayan Uğur, bu süreçten bir sonuç alamayınca spora başladığını söyleyerek sözlerine “Tekerlekli sandalye tenis sporuna başladım. Başlayalı yaklaşık 9 oldu. Turnuvalara gittik. Türkiye Şampiyonasına hazırlanıyoruz. Azimle olimpiyatlara hazırlanmaya çalışacağız. Engelliler eve kapanmasın, sporla ilgilensin. Herkes, hayatta aktif olmaya çalışsın. Anne ve babaları da onlara destek olsun.” diyerek son verdi. .

Milli takım antrenörü Ahmet Otman ise sözlerine “uzun bir süreçteyiz” diyerek başladı.

Tekerlekli sandalye tenisi milli takım antrenörlüğünü devam ettiren

Ahmet Otman sözlerine, bu sporun yaklaşık 1,5 yıldır Antalya’da yapıldığını, geçen bu sürede tekerlekli sandalye tenisinin aldığı yolun iyi olduğunu kaydetti.

Sporcularından Türk’ün gelişmesinin oldukça iyi olduğunu söyleyen Otman, İzmir’de gerçekleştirilen klasman karşılaşmalarında üçüncülük alarak kendisinin ilk başarısını kazandığını, diğer sporcu Binali Uğur’un da bu kısa sürece rağmen oldukça iyi maçlar çıkardığını belirtti. Otman “Tabii ki süreç uzun. Engelli branşları, diğer branşlar gibi hızlı şekilde gitmiyor. En büyük hedefimiz Türk Milli Takımı’na sporcu yetiştirmek.” sözleri ile son verdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki yazıyı okuyun:
Finlandiya Uluslararası Para Masa Tenisi Turnuvasına Ev Sahipliği Yapıyor

2020 Tokyo olimpiyatlarına hazırlanan milli sporcularımız için ayrı bir önem arzeden Tokyo Paralimpik Oyunlarına artı puan niteliği olan Uluslararası Para...

Kapat