Engelsiz Resim Sergisi Görseli

Görme Engelliler İçin Sanata Engel Yok

Bursa Büyükşehir Belediyesinin hayata geçirdiği Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi, görme engelliler için resim sergisini açıyor. 22 Ekim 4 Kasım tarihleri arasında sanatseverlerle buluşturuyor.

görme engelliler için resim sergisinden bir görsel

Bursa büyükşehir belediyesinin çocuklar ile gençleri, bilim ve sanat ile buluşturmak adına bir vizyon projesi hayata geçiriyor. Onlara bilimi sevdirmek ve toplumda ki bilim ve sanat bilincini arttırabilmek adına şehirlilerle buluşturduğu bu vizyon projesi Bursa Bilim ve Sanat Merkezi, 2019 yılının 42 ve 43. haftalarında, 22 Ekim ile 4 Kasım 2019 tarihleri arasında bir ilke imza atıyor. Görme engelliler için bir sergi açan büyükşehir belediyesi, resimlere kodlanmış braille alfabesi ile görme engelli vatandaşların resimleri görmelerini sağlayan sergiye ev sahipliği yapıyor.

Bursa Bilim ve Sanat Merkezinde kapılarını açacak olan sergi, 9 resimden oluşuyor. 9 resmide tualle buluşturan Renziye İsmihan ve bu resimleri Braille alfabesi ile betimleyerek işleyen Büşra Altun Trakya üniversitesi öğrencilerinden 2 arkadaş. Büşra Altun, Trakya Üniversitesi Özel Eğitim Öğretmenliği bölümünde okuyor. Renziye İsmihan ise Trakya Üniversitesi Resim- İş Öğretmenliği Bölümü öğrencisi.

Ellerimle görüyorum ellerimle okuyorum sloganı ile hazırlanan resimlerden bir görsel

İki Arkadaş Farkındalık Çalışmasında Görme Engellilerle

İki arkadaşın, gören gözlerin değil resim sanatının herkes için olduğunu gösterip bir farkındalık yaratmak adına beraber yaptıkları çalışmaları halkın gösterimine sunuyor. Görmeyen vatandaşların elleri ile dokunarak resimler hakkında bilgi almalarını sağlayan betimleme yöntemi ile resimleri görmelerini sağlıyor.

Daha önce ellerimle görüyorum ellerimle okuyorum sloganı ile işe başlayan iki öğrenci 22 Ekim 2019 Salı gününden itibaren erişilebilir sergi ismi ile kapılarını aralıyor. Sanatseverler olarak oradaki resimler görme engellilerin resimleri görüp okuyabilmeleri için yapılmış gibi görünse de sanat evrenseldir. Bu yüzden bu sergi Dünya da bir ilk olarak tüm sanatseverlere kapılarını açmış ve tüm sanatseverleri beklemektedir.

4 Kasım 2019 tarihinde de kapılarını sanatseverlere kapayacak olan sergiye geç kalmayın ve bu 9 resmin nasıl bir farkındalık yarattığını kendi ellerinizle görün ve ellerinizle okuyun. Böylesine bir çalışmayı başlatıp bu kadar güzel bir şekilde devam ettiren bu iki gencimizi de canı gönülden tebrik eder, yaptıklarından ötürü teşekkürü bir borç biliriz.

Ellerinize sağlık…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki yazıyı okuyun:
Golbol Milliler Avrupa Şampiyonu Oldu

2017 yılında Avrupa şampiyonluğunu alan görme engelli sporcularımız, bu yıl düzenlenen golbol turnuvasında final karşılaşmasını İsrail’e karşı 8-6 alarak ikinci...

Kapat