Marieke Vervoort ötenazi ile yaşamına sonverdi

Marieke Vervoort Ötenazi Yolu İle Yaşamına Son Verdi

Bildiğiniz gibi ötenazi, insanın kendi yaşam haklarının kendi elinde olduğunun bir göstergesi gibi, kendi ölüm anı ve şekline karar verme hakkına denir. Birçok ülke buna izin vermese de, Belçika bu hakkın insanın kendi hakkını olduğunu düşünür ve insanın ötenazi hakkını kanunları ile yasal hale germiştir. Maalesef Paralimpik atlet Marieke Vervoort ötenazi hakkını kullanarak hayatına sonverdi.

Marieke Vervoort ötenazi ile yaşamına sonverdi

Vervoort ötenazi hakkı için daha öncesinden başvurularını tamamlamış, fakat daha bunun için hazır olmadığını dile getirmişti. 10 Mayıs 2019 yılında dünyaya gözlerini aralayan ve yaşamına onlarca madalya sığdıran Dünya şampiyonu paralimpik kadın atlet Marieke Vervoort, 22 Ekim 2019 Salı gecesi kendi rızası ile yaşamına son verdi.

21 yaşından bu yana, tedavisi olmayan miyelopati rahatsızlığı ile mücadele etmiştir. Marieke Vervoort, yaptığı tekerlekli sandalye yarışlarının kendisi için rahatlatıcı bir spor olduğunu söylemişti.

Vervoort, Londra paralimpik oyunlarında 100 metre de altın, 200 metre de gümüş madalyayı almayı başarmıştır. Ardından Katar’da düzenlenen Dünya Kupasında önce 100 metrede, sonra 200 metrede ve ardından 400 metre tekerlekli sandalye yarışlarında arka arkaya altın madalyaları toplamıştır.

Spor yaşamında oldukça başarılı bir insan olan Vervoort, ötenazi kararı için insan ne zaman son vereceğini bilmeli, kendi yaşamına kendi karar vermeli ifadeleri ile dile getirdi.

Rahatsızlığını tedavisi olmayan ve kesintisiz acı ile geçen dejeneratif omurilik rahatsızlığı olarak tanımlayan 40 yaşındaki sporcu, ötenazi hakkının kuvvetli bir savunucusuydu.

Aynen antrenman yapmak gibi, ötenazi hakkını da elinde tutmak Vervoort’a kendi hayatı hakkında söz sahibi olmak anlamına geldiğini söylemişti.

Bu konu hakkında sözleri tam olarak şöyle olmuştu: “Gerçekten korkuyorum. Ancak bu ötenazi belgeleri zihnimi rahatlatıyor. Çünkü biliyorum ki o noktaya geldiğimde, bu belgelere sahibim. Eğer sahip olmasaydım, şimdiye kadar intihar etmiş olurdum diye düşünüyorum. İnanıyorum ki bir ülkede ötenazi hakkı olursa oradaki intihar sayısı da düşecektir. Herkesin bunun intihar olmadığını ve insanın ömrünü uzattığını fark etmesini umuyorum.”

“Birkaç yıl öncesine göre ölüm hakkında daha farklı hissediyorum.” diyordu Vervoort. “Benim için ölüm, sizi ameliyat etmeleri gibi bir şey. Bir kere uyuyorsunuz ve asla uyanmıyorsunuz. Benim için ölüm huzurlu bir şey.”

Yaşadığı Belediye Taziye Defteri Açtı

Zor bir karar olan ötenazi kararını veren Vervoort, 22 ekim 2019 akşamı bir iğne ile yaşamına son verdi. Bunun üzerine hayatı boyunca başarılara doymayan 40 yaşındaki şampiyon sporcu için yaşadığı yer olan Belçika’da Diest Kasabasında, Belediye Başkanı olan Christopie De Graef, 23 Ekim 19 tarihinden itibaren bir taziye defteri açtı. Taziye defteri Diest Kasabası Belediyesinde bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki yazıyı okuyun:
Engelsiz Resim Sergisi Görseli
Görme Engelliler İçin Sanata Engel Yok

Bursa büyükşehir belediyesinin hayata geçirdiği Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi görme engelliler için resim sergisini 22 Ekim 4 Kasım tarihleri...

Kapat