Gazze'de kurulan ampute çocuk futbol takımı

Ampute Futbol Çocuk Takımı Gazze’de Kuruldu.

Ampute Futbol Çocuk Takımı İsrail ablukası altında bulunan Gazze’de kuruldu. Bu futbol takımında yer alan çocuklar takımları ile birlikte Şampiyonalarda ödül alacakları günlerin ve ülkelerini gururla temsil etmenin hayalini kurmaya başladılar.

Ampute futbol Gazze’de çocukların hayatlarını değiştiriyor. Gazze’de Filistinli çocukların hayatlarına renk gelmesi ve engelli olan çocukların rehabilite olmalarına yardım olması için engelli futbol çocuk takımı kuruldu. Gazze’ye Nisan ayında gelmiş olan Avrupa Ampute Futbol Federasyonu Genel Sekreteri Simon Baker’in antrenörlük yapacağı takımda çocuklar gelecekte alacakları şampiyonlukların hayalini şimdiden kurmaya başladılar.

Uluslararası Kızılhaç Komitesinin gözetiminde Filistin’deki çocuklar için kurulan takım, çocukların gelişiminde oldukça faydalı olacak gibi. Takım orta doğuda çocuklardan oluşan ilk ampute takım olması sebebi ile ayrı bir önem taşıyor.

Ampute Futbol Takımında Oyuncular Gelecek İçin Umutlu

Yeni kurulan Çocuk Ampute Futbol Takımı oyuncularından Ayşe Abdullah, sol kolu olmayan 10 yaşında bir sporcu. İsrail tarafından Abluka altında olan Gazze’de kısıtlı olan inkanlar nedeni ile oldukça zor bir çocukluk dönemi geçirdi.

Ayşe Abdullah yeni kurulan bu futbol takımında kaleci olarak görev yapacak. Futbol oynamayı seven genç oyuncu bir spor aktivitesinin içinde yer alabilmenin haklı sevincini yaşıyor.

Ayşe Abdullah bu takım sayesinde özgüven kazandığını ve futbolu sevdiğini dile getirip sözlerine, “Bu sporla gücümü ispat edebilirim; farklı yeteneklerimi ortaya çıkarabilirim.” ifadeleri ile devam etti.

Genç sporcu bu sporda iyi yerlere gelmek istediğini ve çok çalışıp kendini geliştirerek Uluslararası Turnuva ve Şampiyonalara katılmayı arzuladığını söyledi.

Gazze'de kurulan ampute çocuk futbol takımı

Engelli Futbol İçin Çocukları 6 Ay Süresince Simon Baker Çalıştıracak

Gazze’de çocuk engelli futbol takımı kurarak orta doğudaki çocuk engelli futbol takımının ilk adımlarını attıklarını ifade eden Gazze Uluslararası Kızılhaç Komitesi Sözcüsü Suheyr Zakut, Simon Baker’in bu çocukları 6 ay gibi bir süre çalıştıracağına belirtti.

Zakut ayrıca “Bir bacağı veya bir kolu ampute edilmiş Gazzeli çocukları topluma kazandırmayı ve sosyalleşmelerini sağlamayı hedefliyoruz” sözlerini dile getirdi.

Suheyr Zakut, Gazze’de toplamda beş tane engelli futbol takımının kurulduğunu ve bu 5 takımda toplamda 60 sporcu olduğunu ifade etti. Filistin’deki çocukların ileriki zamanlarda uluslararası ampute futbol turnuva ve şampiyonalarına katılmaları için lazım olan her türlü desteği vermeye çalıştıklarını da söyledi.

Bir gün bu Gazze’li çocukların ödüller kazanacağını söyleyen Suheyr Zakut, bu çocukların ülkelerini Turnuva ve Şampiyonalarda gururla temsil edecekleri günleri gözünde canlandırdığını ve bu günlerin hayalini kurduğunu dile getirdi.EN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki yazıyı okuyun:
Marieke Vervoort ötenazi ile yaşamına sonverdi
Marieke Vervoort Ötenazi Yolu İle Yaşamına Son Verdi

Bildiğiniz gibi ötenazi, insanın kendi yaşam haklarının kendi elinde olduğunun bir göstergesi gibi, kendi ölüm anı ve şekline karar verme...

Kapat