Ampute Futbol Süper Ligi Heyecanı Başlıyor

Ampute Futbol Süper Ligi Başlıyor

Ülkemizde en gözde sporların başında futbol geliyor. Bu sene ampute futbol süper ligi 3 Kasım da futbol severler ile buluşuyor.

Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu branşları arasında yer alan ampüte fulbolu süper ligi, 3 Kasımda başlıyor. Türkiye Futbol Federasyonu’nun da Türkiye futbol oynuyor projesi dahilinde engelli futboluna destek veriyor.

TFF’nin verdiği desteği de arkasına alarak lige güçlü bir başlangıç yapacak olan Ampute Futbol Süper Ligi ilk karşılaşması Ortotek Gaziler Ampute ile Konya Engellilergücü takımları arasında olacak. 3 Kasım Pazar günü oynanacak olan ilk maç Ankara’da saat 12’de başlayacak.

Bununla birlikte bu sene Televizyonda canlı olarak yayınlanacak olan ilk karşılaşma ise Şişli Yeditepe Engelliler-TSK Rehabilitasyon ve Merkezi Engelliler takımları arasında oynanacak maç olacak. Saat 14:00 te başlayacak maç İstanbul’da oynanacak. Bu maç TRT Spordan canlı olarak yayınlanacak.

Ampute Süper Liginde ilk hafta maçlarının tümü 3 Kasımda oynanacak. Toplamda 5 karşılaşma olacak haftada oynana maçlar 4 ayrı ilimizde oynanacak. İstanbul iki ayrı karşılaşmaya ev sahipliği yapacak. Ampute futbolu süper liginin ilk mücadelelerine ev sahipliği yapacak illerimiz Ankara, İzmir, İstanbul, İstanbul ve Malatya olacak.

Süper Lig Karşılaşmaları ve Oynanacak İl ile Statları

Ampute Futbol Süper Ligi Heyecanı Başlıyor

Ampute Süper Ligi ilk karşılaşmalarının başladığı saatler ile oynanan karşılaşmaların kimler arasında olduğu ile hangi statta yapılacağına dair liste aşağıdadır.

12.00 Ortotek Gaziler Ampute-Konya Engellilergücü (Batıkent Kardelen Spor Tesisleri-Ankara)

13.00 İzmir Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor-Bursa Ampute (Kuruçeşme Futbol Sahası-İzmir)

13.30 Esenyurt Engellilergücü-Şahinbey Belediyesi Gençlik ve Spor (Esenyurt Belediyesi Turgut Özel Stadı-İstanbul)

14.00 Şişli Yeditepe Engelliler-TSK Rehabilitasyon ve Merkezi Engelliler (Ayazağa Yusuf Tunaoğlu-İstanbul)
14.00 Malatya Büyükşehir Belediyespor-Pendik Engelliler (Yeşiltepe Ampute Futbol Sahası-Malatya)

Türkiye Futbol Federasyonu Engelliler Koordinasyon Kurulu Başkanı Ömer Gürsoy’un Ampute futbolu ile ilgi sözleri “Bugün Türkiye, 600’e yakın oyuncusu, Süper Lig, 1. Lig ve 2 gruplu 2. Lig organizasyonu ile açık ara dünyanın ampute üssü olmuştur. TFF ailesi olarak, 2006’dan itibaren ana sponsorlarımız Turkcell ve Nike’ın ampute futbola da sponsor olması, Riva kampları, iletişim gibi çok yönlü desteklerle ampute futbolun gelişimine katkı yaptık. Geçmişte Avrupa şampiyonluğu ve dünya ikinciliği bulunan Ampute Futbol Milli Takımı’mızın önce 2020’de Polonya’da 2. Avrupa şampiyonluğu ve devamında 2022’de dünya şampiyonu olarak başarılarını taçlandıracağını düşünüyorum” şeklinde oldu.

Bu arada ampute futbolu ile ilgili Dünya’da da güzel gelişmeler olmuyor değil. Bunun engüzel örneklerinden biri Gazze’de kurulan ampute çocuk futbol takımı…

Bu spora gönül vermiş tüm sporcu ve sporcularımıza başarılar diliyoruz…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki yazıyı okuyun:
Gazze'de kurulan ampute çocuk futbol takımı
Ampute Futbol Çocuk Takımı Gazze’de Kuruldu.

Ampute Futbol Çocuk Takımı İsrail ablukası altında bulunan Gazze’de kuruldu. Bu futbol takımında yer alan çocuklar takımları ile birlikte Şampiyonalarda...

Kapat