BADMİNTON

Badminton, raket ve bir tür tüylü topla oynanan tenis benzeri bir oyundur. M.Ö. 5. yüzyılda Çinliler arasında “Ti Jian Zi” adı verilen bir oyun oynanırdı. Bu oyun Badmintonun atası sayılmaktadır. Bir diğer Badminton benzeri oyun ise, 19. yüzyil ortalarında Hindistan’da oynanan “Poona”dir. Birçok açıdan günümüz Badmintonuna benzeyen bu oyunu gören İngiliz subaylar, 1860 yılında bunu ülkelerine götürmüşlerdir. Sporun adının Badminton olmasının sebebi, Beauford Dükü’nün kızlarının bu oyunu ilk defa Badminton Evi’nde oynamış olmasıdır. Daha sonra, çeşitli ülkelere yayılan spor, 1934’te Uluslararası Badminton Federasyonu’nun kurulması ile yeni bir ivme kazanmıştır. Badminton, ilk defa 1972 Münih oyunlarında Olimpiyat sahnesinde, ikinci kez 1988’de Seul’de ortaya çıkmıştır. Esas spor olarak ilk kez 1992’de Barselona’da icra edilmiştir. 1934’ten beri özellikle Çin ve Endonezya bu oyunda hayli başarılı olmaktadır. Türkiye Badminton Federasyonu, 31 Mayis 1991 tarihinde kurulmuş ve 3 Kasim 1991 tarihinde 104. üye sıfatıyla Uluslararası Badminton Federasyonu tarafından tam üyeliğe kabul edilmiştir.

TERMİNOLOJİ:

  • Kort: Badminton müsabakalarının yapıldığı 13,40m x 6,10m ölçülerindeki oyun alanı.
  • Lop: File seviyesinden asağı düşmüş bir topun, el altı bir vuruşla yeniden yükseltilerek karşı sahanın dip kortuna gönderilmesidir.
  • Net Drop: File üzerindeki bir topun yapılan küçük bir itiş, kesme veya vuruşla yeniden file dibine bırakılmasıdır.
  • Drive: Fileye yakın yere paralel gönderilen sert düz toplardır.
  • Smaç: Orta ya da arka korttan, karşı orta korta veya dip korta yapılan sert, baş üstü vuruştur.
  • Grip: Raket tutuş şekli.
  • Tüytop: Badminton sporunda kullanılan tüy top, raketle vurulduğunda yüksek sürüklenme kapasitesine sahip koni biçimli bir toptur. Tüy top, yuvarlak mantar şeklinde bir baslığa takılı kuş tüylerinden oluşmaktadır. Tüylerin takılı olduğu mantar başlık ince bir deri veya sentetik malzeme ile kaplıdır.