DAĞ BİSİKLETİ

Bisiklet sporu, iki tekerlekli bisikletin gelişmesi sonucunda ortaya çıkmış bir spor dalıdır. Bisiklet yarışları 1880 ile 1900 yılları arasında Avrupa ve Birleşik Devletler’de oldukça popüler olmuştur ve spor olarak ilk defa 1896 yılı Olimpiyatlarında yer almıştır. Fransa, Belçika, İngiltere, İtalya ve İspanya’daki bisiklet üretim fabrikaları bu ülkelerde Bisiklet sporunun gelişmesinde öncü olmuştur. 1885 yılında, J.K. Starley tarafından tasarlanan zincir ve vites sistemi ile Bisiklet sporu büyük bir ivme kazanmıştır ve günümüzde mühendisler modern teknolojiyi kullanarak daha hızlı, daha şık ve daha hafif bisikletler tasarlamışlardır. Erkek amatör bisiklet yarışları, 1896’dan beri Olimpiyat Oyunları’nda yer almaktadır, kadın kategorisindeki yarışlar ise 1984’te Olimpiyat Oyunları kapsamına alınmıştır. Bisiklet sporu, özellikle Avrupa’da son 20 yıl içerisinde halk arasında profesyonel bir spor dalı olarak yerini korumuştur. 1923’te Türkiye Bisiklet Federasyonu kurulmuş ve bu tarihten itibaren bölgeleri dolaşmayı amaçlayan bisiklet gezileri düzenlenmiştir. Türkiye, Bisiklet dalında ilk uluslararası yarışmalara 1927’de Bulgaristan’da katılmıştır.

TERMINOLOJİ:

  • Breakaway: Bir grup bisikletçinin ana grubu arkasinda bırakmasıdır.
  • Lead-out: Yol yarışı sonunda takım liderinin avantajı için kendi şansını feda etmektir.
  • Peleton: Bisikletçilerin oluşturduğu ana gruptur.
  • Elcik: Bisiklet ve motosiklette dümenin elle tutulan kısımlarına geçirilen ve yumuşak, sentetik maddeden yapılan kaplama.
  • Gidon: Direksiyon vazifesini gören bisiklet parçasıdır.
  • Ön Çatal: Gidona bağlı hareketli bir kısımdır ve ön tekerlek buraya bağlıdır.
  • Rulman: Mekanik ve elektrikli sistemlerde kayma sürtünmesi yerine bir yuvarlanma sürtünmesi sağlayarak enerji kayıplarını azaltmak için yataklar ile muylular arasına yerleştirilen parça.