FUTBOL

Futbolun basit ve evrensel olarak bilinen amacı rakibinden daha fazla gol atmaktır. 11 oyunculu takımlar 45 dakikalık iki devrede müsabaka yaparlar.

Ayakla oynanılan top oyunlarının tarihinin Asya Hun Devleti’ne kadar dayandığı bilinmektedir. Daha sonra, Hunların oynadığı top oyununu Çinliler geliştirmiş ve “Cuju” ismindeki oyunu tasarlamışlardır.

Günümüz futbolunun temeli Romalı askerler arasında oynanan “harpastum” adlı oyundur. Futbolun Avrupa’daki tarihi ise büyük bir tartışma konusudur. Fransızlar, İngilizler ve İtalyanlar futbolun kendi ülkelerinden diğer ülkelere yayıldığını iddia etmektedirler. Lakin futbol tarih boyunca hemen hemen bütün medeniyetlerde benzer biçimlerde boy göstermiş olsa da bugünkü haline en yakın şeklini 19. yüzyılda İngiltere’de oynanan oyundan almıştır.

Türkiye’de ise Futbol ilk olarak İzmir’in Bornova çayırlarında, İngiliz aileler ve Rumlar tarafindan 1890 yılında oynanmıştır. İlk Futbol Kulübü 1902 yılında iki İngiliz tarafından kurulmuştur. (Kadiköy Futbol Kulübü)

Türk Futbol Federasyonu, Yusuf Ziya Önis başkanlığında, 1923 yılında Şehzadebaşı’ndaki Letafet apartmanının salonunda yapılan bir toplantı neticesinde “Futbol Heyet-i Müttehidesi” adıyla kurulmuştur.

TERMİNOLOJİ:

  • Ofsayt: Oyuncunun gövdesinin veya ayağının herhangi bir bölümünün rakibin kale çizgisine toptan ve son rakipten daha yakın olmasıdır.
  • Faul: Rakip oyuncuya kurallar dışı hareket ederek müdahale etmektir.
  • Penaltı: Savunma oyuncuları veya kalecinin ceza alanı içinde kuraldışı hareket etmeleri (10 kusurlu hareketten biri veya daha fazlası) veya atak yapan oyuncuya faul yapmaları sonucu verilen direk ceza atışıdır.
  • Avantaj: Fauller ya da çekme gibi hareketlerle rakibine karsi avantaj sağlamayı önlemek amacını güden kuraldır.
  • Atak: Gol atmak amacıyla oyun kuralları dâhilinde yapılan her türlü faaliyettir.
  • Defans: Karşı takımın gol atmasını engellemek amacıyla oyun kuralları dâhilinde yapılan savunmadır.
  • Frikik: Faule maruz kalan takım lehine serbest vuruşla oyuna başlama hakkıdır. Faul yapan takım oyuncuları atış sırasında toptan 9,15 metre uzakta olmalıdır.
  • Taç Atışı: Topun yan saha çizgilerinden çıkması sonucu karşı takım oyuncusunun ellerini kullanarak topu oyuna sokması. Top iki elle tutulup baş arkası ve üstünden ayaklar yerden kesilmeden atış yapılır.
  • Köşe Vuruşu: Top, rakip savunma oyuncuları veya kalecisinin müdahalesiyle kale yan çizgilerinden çıkarsa, bu karşı takıma korner atma hakkı kazandırır. Korner, köşe bayrakları noktasından ayakla kullanarak yapılır.
  • Elle Oynama: Topun kasıtlı olarak yön değiştirmesine veya avantaj sağlamak amacıyla elle oynanmasıdır. Bu durumda top diğer takım oyuncuları tarafından bir serbest vuruşla oyuna sokulur.