PLAJ VOLEYBOLU

Plaj voleybolu ikişer kişilik iki takımla, bir file ile ikiye ayrılmış kum sahada oynanan bir takım sporudur. Plaj Voleybolu, 1920’lerde Santa Monica, California’da oynanmaya başlanmıştır. Deniz üstünde oluşturulan kum adacıklarında bu spor için alanlar ayrılmıştır. 1924 yılında kulüpler arası bir organizasyonla ilk Plaj Voleybolu turnuvası düzenlenmiştir. Önceleri Voleybol gibi 6 kişiyle oynanmışsa da 1930 yılı yaz ayında Pablo lakaplı Paul Johnson 6 kişi bulamadığı için 4 kişiyle oynamayı denemiş ve böylece modern iki kişilik Plaj Voleybolu ortaya çıkmıştır. İlk Plaj Voleybolu müsabakası 1996 Yaz Olimpiyatları’nda (Atlanta, Amerika) düzenlenmiştir. Türkiye’de Plaj Voleybolu oldukça hızlı yayılmıştır. Ülkemizin geniş sahillere sahip olması da hızlı yayılmasının etkenlerinden biridir. Türkiye’de ilk müsabaka, Plaj Voleybolu Avrupa Şampiyonası erkek ve bayan kategorilerinde Alanya’da yapılmıştır. Daha önceki yıllarda FIVB Uluslararası Voleybol Federasyonu (FIVB) organizasyonlarından deneyimli olan “All Sports Organization”, bu uluslararası organizasyon için Avrupa Voleybol Konfederasyonu’ndan tam not almıştır. Türkiye Voleybol Federasyonu 1958 yılında kurulmuştur ve Plaj Voleybolu, Voleybol Federasyona bağlıdır.

TERMİNOLOJİ:

 • Ace: Rakip takım oyuncularına dokunmadan sayı olan servistir.
 • Antenler: File üzerinde yukarı doğru çıkan kırmızı beyaz boyalı fiber çubuklardır. Hücum vuruşlarının file üzerinden geçmesi gereken alanın sınırlarını temsil eder. Tüm toplar antene değmeden iki antenin arasından karşı sahayı gönderilmelidir.
 • Adımlama: Hücum eden oyuncunun smaç vuruşuna sıçramak için aldığı adımlamaları ve yönünü ifade eder.
 • Hücum: Topun karşı alana sayı almak amacıyla agresif bir şekilde vurulmasına denir.
 • Smaçör (Hücum Eden Oyuncu): Sıçrayıp topa smaç vurarak atak yapan oyuncudur.
 • Blok: Karşı takımda smaç vuran oyuncuyu durdurmak amacıyla file üzerinden iki kolun birden karşı alana doğru uzatılması ve topun engellenmesidir.
 • Manşet: Ellerin kavuşturularak kolların birbirlerine yapışık olacak kadar yakın ve gergin tutularak topa ön kollar il (bilek üstü ve dirsek altı ile) vurularak karşılanmasıdır. Manşet pas olarak da kullanılır. Genel de servis karşılamadaki kullanımı sadece manşettir.
 • Servis: Oyunu başlatan ilk vuruştur. Değişik şekillerde kullanılır. Çizgiye basmadan kullanılmalıdır.
 • Dink: Blokörün üstünden yumuşakça hemen blokörün arka kısmındaki boşluğa file yakınına atılan atışın adıdır.
 • Çift Vuruş: Bir oyuncunun topa yaptığı ardışık iki ayrı vuruş durumunda çalınan fauldür. İstisnası tek hamle yapılması ve topun hızlıca iki uzuva birden bilinç dışı çarpmasıdır. Bu durumda oyun devam eder. Genelde blok ve defansta sıkça olur.
 • Yer Söyleme (Çagrı Verme): Pas kaldıran oyuncunun hücum eden oyuncuya topu boş alana göndermesi için verdiği direktiftir. Çizgi, Paralel, Çapraz, Kesme gibi.
 • Smaç Plase: Yavaş smaç vuruşudur. Plaj Voleybolunda parmaklar ile tipleme yasak olduğu için çoğu yumuşak vuruş smaç plaseler ile yapılır.
 • Rally: Servis ile başlayan ve devam eden her iki takımında en az bir defa hücum ettiği ve bir hata ile kaybedilerek biten sayının şeklini ve içeriğini belirtmek için kullanılan terimdir. Örnek verecek olursak; ”çok iyi bir rally idi”, ”çok uzun bir rally idi”.