SERBEST GÜREŞ

Uygulayıcılarının birbirlerine vurmaksızın göğüs göğüse mücadele ettikleri ve rakiplerini yenmeye çalıştıkları bir spor dalıdır. Güreş bazı olası Atletizm müsabakaları dışında, dünyanın en eski rekabetçi spor dalı olarak bilinir. Güreşin zamanla farklı stil ve formları geliştirilmiştir. Greko-Romen Güreş, 1896 yılında Atina’da ilk modern Olimpiyat Oyunları’nda, Serbest Stil ise 1904 yılında St. Louis Oyunlarıyla tanıtılmıştır. Türklerin M.Ö. 5. yüzyıldan beri Güreş yaptıkları bilinmektedir. İlkbahar aylarında doğanın canlanışı için yapılan kutlamalarda, evlenme merasimlerinde ve zafer şölenlerinde Güreş müsabakalarının yapıldığı bilinmektedir. Türkiye Güreş Federasyonu, 1923 yılında kurulmuştur. 1996 yılında ise Geleneksel Spor Dalları Federasyonu kurularak Kumlu Güreş için önemli bir adım atılmıştır.

TERMİNOLOJİ:

  • Start: Karşılıklı köşelerinde ayakta duran güresçilerin yürüyerek ortaya gelmelerine ve el sıkışmalarını saığlayan davettir.
  • Tus: Oyun sırasında güreşçilerden birisinin iki omzunun aynı anda yere değmesiyle alınan yenilgidir.
  • İhtar: Kural dışı davranan bir güresçi için hakem tarafından verilen cezadır.
  • Sayı Hakemi: Orta hakeme yardımcı olan hakemdir ve müsabaka esnasında güreşçilerin puanlarını verir.
  • Teknik Üstünlük: Güreşçilerden birisinin rakibine altı puanlık fark elde etmesi veya rakibinin puanı ne olursa olsun diğer güreşçinin beş puanlık veya iki tane üç puanlık oyun yapması durumunda o devreyi teknik üstünlükle kazanır. Bir güreşçi bu şekilde iki devre kazandığında müsabakayı teknik üstünlükle kazanır.