VOLEYBOL

Voleybol, file ile ikiye bölünmüş bir oyun alanı üzerinde, altışar kişiden oluşan iki takım tarafından topla oynanan bir spordur. Voleybol, ABD’nin Massachusetts eyaletinde, Genç Erkekler Hristiyan Birligi (YMCA) adındaki spor kulübünde çalışan Beden Egitimi Ögretmeni William G. Morgan tarafından 9 Subat 1895 tarihinde tasarlanmıştır. Daha sonra topa yere değmeden vurma ilkesinden yola çıkarak “Volleyball” adı önerilmiş ve oyun bu adla tanınmıştır. 1947’de Paris’te Uluslararası Voleybol Federasyonu (FIVB) kurulmuştur. İlk Dünya Şampiyonası 1949 yılında erkekler, 1952’de kadınlar tarafından oynanmıştır. Voleybol, Türkiye’de 1919-1925 yılları arasında İstanbul’da Genç Erkekler Hristiyan Birliği (YMCA) Müdürü olan Dr. Deaver tarafından oynatılmaya başlatılmış ve kısa sürede spora olan ilgi artmıştır. Türkiye Voleybol Federasyonu, 1958 yılında kurulmuştur.

TERMINOLOJİ:

  • Manşet: Manşet pas, parmak pasla vuruş yapılamayacak kadar alçaktan gelen toplarla, servis karşılama ve savunmada topun oyunda tutulması için belli kurallara bağlı olarak kollarla topa vuruş yapılmasıdır.
  • Smaç: Smaç bir voleybol takımının en önemli hücum silahıdır. Smaçör tarafından yükseğe sıçrayarak ve ulaşılabilir en yüksek noktada kendisine pas olarak atılan topa temas ederek yaptığı vuruş şeklidir. Smaç genellikle en tepedeki topu sert bir vuruşla defans sahasına doğru gönderen bir vuruştur.
  • Blok: Topun file üzerinden geçmesini engellemek için belli kurallara bağlı olarak ellerle duvar örülmesi, topa müdahale edilmesidir.
  • Dublaj: Takım halinde yapılan bir hücum sırasında rakip bloktan dönme ihtimaline karşı topun tekrar kazanılıp hücum yapabilmek amacıyla kullanılan ve rakibin yaptığı bir hücumda blok yapan oyuncuların arkasında alçak pozisyondaki manşet vuruşudur.
  • Kurtarma (Plonjon): Ani olarak gelişen ve zor durumlarda topa temas ederek oyun içinde tutmaktır.
  • Parmak Pas: Topun istenilen yere kolların, ellerin ve bacakların desteği ile son dokunuşun parmaklarla yapılarak gönderilmesi işlemi parmak pas olarak tanımlanır.